ZAWIADOMIENIE O TERMINACH EGZAMINU POPRAWKOWEGO

I dzień - 25 sierpnia - I tura od godz.8.00 - j.polski
- Egzamin pisemny: 8.00 - 8.45
- Egzamin ustny: 9.30 - 11.00

I dzień - 25 sierpnia - II tura od godz 11.30 - j.angielski, j.niemiecki
- Egzamin pisemny: 11.30 -12.15
- Egzamin ustny:12.45 - 13.30

II dzień - 26 sierpnia - od godz.8.00 - matematyka, historia
- Egzamin pisemny: 8.00 - 8.45
- Egzamin ustny rozpocznie się około godz: 9.30/10.00

Dyrektor ZPO Mszana Górna

19 sierpnia 2016

RADA PEDAGOGICZNA

Dyrektor ZPO w Mszanie Górnej informuje, iż Rada Pedagogiczna odbędzie się dnia 29 sierpnia.

- godzina 8:30 spotkanie zespołów przedmiotowych
- godzina 10:00 Rada Podsumowująca rok szkolny 2015/2016

Dyrektor ZPO Mszana Górna

19 sierpnia 2016

Ogłoszenie o przetargu na dowóz młodzieży do ZPO Mszana Górna

Dyrektor ZPO Mszana Górna

4 lipca 2016

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 w ZPO w Mszanie Górnej

W dniu 23 czerwca 2016 r. roku o godzinie 10.30 cała społeczność szkoły podstawowej zebrała się w sali gimnastycznej, aby wspólnie pożegnać klasę szóstą. Zebranych powitała Pani Dyrektor mgr Marta Skowronek. Uczniowie klasy szóstej przekazali sztandar szkoły uczniom obecnej klasy piątej. Następnie zaprosili zebraną publiczność na program artystyczny . Okazało się, że drzemią w nich niezbadane pokłady aktorsko-taneczno-wokalnych, które zapewne będą rozwijać w gimnazjum. Na koniec wystąpiła klasa piąta żegnając absolwentów i wręczając drobne upominki.

Dnia 24 czerwca 2016r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego gimnazjum. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św., której przewodniczył ks. Rafał Piórkowski. Następnie w obecności pocztu sztandarowego gimnazjum odśpiewano hymn państwowy oraz wysłuchano przemówienia Pani Dyrektor. W dalszej kolejności odbyło się wręczanie nagród i wyróżnień uczniom z poszczególnych klas. Potem głos zabrali przedstawiciele uczniów klas drugich, którzy humorystycznym skeczem pożegnali trzecioklasistów i wręczyli im skromny upominek. Na zakończenie uroczystości przewodnicząca Rady Rodziców p. Katarzyna Nachman podziękowała całemu gronu pedagogicznemu i pozostałym pracownikom szkoły a uczniowie klas trzecich wręczyli nauczycielom piękne róże.

mgr Jarosław Mazur

25 czerwca 2016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO - piątek 24.06.2016r.

8.00 - rozdanie świadectw w szkole podstawowej
9.30 - Msza Święta
10.40 - rozdanie świadectw w gimnazjum, pożegnanie klas trzecich
ok. 11.40 - spotkanie klas z wychowawcami

Dowozy:
Lubomierz Przysłop i Królewska Góra , Mszana Górna - 8.50
Łętowe i Łostówka - 9.15

Odwozy:
ok. 11.45 I kurs : Lubomierz
ok.12.15 II kurs : Łętowe i Łostówka
ok. 12.35 III kurs: Mszana Górna

mgr Jarosław Mazur

22 czerwca 2016

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach 30.05. - 01.06.2016r. uczniowie klas drugich gimnazjum Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W ciągu trzech dni uczniowie zobaczyli i zwiedzili najciekawsze miejsca w stolicy oraz zapoznali się z niezwykłą historią stolicy.

Pierwszego dnia, po blisko sześciogodzinnej podróży, wjechaliśmy windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki - najwyższej budowli w Warszawie, skąd obserwowaliśmy panoramę miasta. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie zobaczyliśmy Pałac na Wodzie Stara Pomarańczarnię. W Łazienkach pani przewodnik zapoznała nas z historią tego miejsca oraz oprowadziła po przepięknych ogrodach. Uczniowie mieli również obejrzenie z zewnątrz Belwederu. Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzanie Sejmu RP. Uczniowie uczestniczyli w krótkim wykładzie dotyczącym historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Wykład połączony był ze zwiedzaniem galerii Sali Posiedzeń Sejmu, hallu głównego, "korytarza marszałkowskiego" oraz tablicy upamiętniającej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Drugi dzień był bardzo intensywny, ponieważ w planie było zwiedzanie Starego Miasta, Cmentarza Wojskowego na Powązkach oraz zabawę w Centrum Nauki Kopernik gdzie dostępna była na wyciągnięcie ręki nauka w "czystej postaci", tj. harfa bez strun, symulator trzęsienia ziemi, "latający dywan", czy ogniste tornado - to tylko niektóre atrakcje, które na nas czekały. Uczniowie zobaczyli również z bliska Stadion Narodowy. W tym dniu byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Trzeci dzień poświęciliśmy na zwiedzenie Muzeum Powstania zapoznając się z bohaterską kartą historii Warszawy - jaką było powstanie z 1944 roku. Zwiedziliśmy także Zamek Królewski, oraz nowo powstałe Muzeum Katyńskie, w którym uczniowie dzięki narracji przewodnika mogli lepiej poznać i zrozumieć te trudne wydarzenia naszej historii.

mgr Rafał Borowiecki

9 czerwca 2016

Wyniki Sprawdzianu Szóstoklasistów

Wyniki tegorocznego sprawdzianu szóstoklasistów pokazują, że uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, uzyskując z każdego przedmiotu wynik powyżej średniej województwa i kraju. Szczegółowe wyniki obrazuje tabela:

  Język polski Matematyka Język angielski
Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej79,3%59,0%75%
Gmina72,3%54,865,8%
Powiat71,6%54,766,0%
Województwo73,3%58,2%73,3%
Kraj71%54%71%


Sumując wynik pierwszej i drugiej części sprawdzianu uczniowie klasy VI uzyskali 71%, co daje nam PIERWSZE MIEJSCE W GMINIE MSZANA DOLNA. Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy również nauczycielom, którzy dołożyli wielu starań i pracy, aby pomóc uczniom osiągnąć sukces. Dyrekcja ZPO

9 czerwiec 2016

VI Festyn Rodzinny zorganizowany na kompleksie boisk sportowych "Orlik" przy ZPO w Mszanie Górnej.

W dniu 31.05.2016r. na "Orliku" przy ZPO w Mszanie Górnej odbył się VI Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sportu Szkolnego. Impreza rozpoczęła się od godz.8.00 pokazem samochodów bojowych i sprzętu ppoż. jednostki OSP w Mszanie Górnej. Dzieci miały wielką frajdę mogąc wejść do pojazdów i wczuć się w rolę strażaka.

Również na boiskach sportowych nie zabrało emocji . Zawzięta rywalizacja toczyła się różnych grach i zabawach ruchowych (piłka nożna, siatkówka, badminton, wyścigi biegowe). Dużym zainteresowaniem cieszyły się także przejażdżka końmi oraz atrakcyjna ściana wspinaczkowa. Ks. Tomasz Stec i p. Mirosław Potaczek - rodzic jednego z uczniów wzbudzali zainteresowanie swoimi motorami "Harley Dawidson", "Honda". Na miasteczku komunikacyjnym dzieci rywalizowały w rowerowym torze przeszkód zdobywając nagrody.

Na zakończenie imprezy Dyrektor ZPO p. Marta Skowronek nagrodziła zwycięzców dyplomami oraz podziękowała nauczycielom:

p. Nalepie Ireneuszowi, p. Jarosz Krzysztofowi, p.Godawskiej Annie, p. Kamińskiemu Leszkowi oraz p. Mrózek-Kotarskiej Annie za przygotowanie i przeprowadzenie Festynu. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia a dzieci otrzymały słodycze.

Serdeczne podziękowanie składamy dla osób, firm i instytucji które przyczyniły się do pomocy w zorganizowaniu tegorocznego festynu.

A były to: Urząd Gminy Mszana Dolna, OSP Mszana Górna, Stadnina koni Apacz w Mszanie Górnej, GOPR Grupa Podhalańska, ks. Tomasz Stec ze swoimi przyjaciółmi oraz p. Mirosław Potaczek z Mszany Górnej.

mgr Mazur Jarosław

30 maj 2016

Aleksandry Kołodziejczyk laureatką Małopolskiego Konkursu Biblijnego

W czwartek 19 maja br. W Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie Małopolskiego Konkursu Biblijnego, który został przeprowadzony pod hasłem "Z Dobrą Nowiną przez życie" a jego przedmiotem była znajomość Ewangelii wg. św. Łukasza. Nagrody wręczali ks. bp Jan Zając oraz Kurator Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie p. Barbara Nowak.

Uczennica Aleksandra Kołodziejczyk z kl. VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej odebrała gratulacje i tytuł laureatki. W tym roku do eliminacji na poziomie szkół podstawowych przystąpiło blisko 3000 uczestników z województwa małopolskiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki, jednak wielogodzinne studiowanie Pisma Świętego, lektur związanych z tematem oraz niebywała pracowitość Oli złożyły się na ten wynik. Trud i wysiłek został nagrodzony wielkim sukcesem! Serdecznie gratulujemy!

mgr Anita Ziemianin

1 czerwiec 2016

ŚWIĘTO SZKOŁY W ZPO W MSZANIE GÓRNEJ

20 maja w ZPO w Mszanie Górnej odbyło się Święto Szkoły, Festiwal Języków Obcych oraz Gminny Konkurs Matematyczny ,,Magia liczby ?''. W uroczystości uczestniczyli: brat patrona gimnazjum-p. Kazimierz Tischner, proboszcz Parafii pw. Michała Archanioła Jerzy Raźny, zastępca wójta Gminy Mszana Dolna p. Katarzyna Szybiak, przewodnicząca Rady Gminy Mszna Dolna p. Aleksandra Kania, przedstawicielka Rady Rodziców Katarzyna Nachman i sołtys wsi Mszana Górna p. Michał Mysza.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Następnie odśpiewane zostały hymny szkół. Arkadiusz Kamiński ze szkoły podstawowej przedstawił prezentację o Marii Konopnickiej, a uczniowie Gimnazjum: Anna Bieniek, Aleksander Talarek i Michał Kubik, przedstawili prezentację o ks. prof. Józefie Tischnerze w języku polskim, angielskim i niemieckim. Następnie przedstawiciele wszystkich klas Gimnazjum przystąpili do quizu sprawdzającego wiadomości o Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. W kolejnej części uroczystości każda klasa zaprezentowała utwór lub taniec związany z wylosowanym wcześniej krajem. Były to USA, Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja, Rosja, Czechy, Wielka Brytania i Niemcy. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością języka angielskiego, włoskiego, francuskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, czeskiego oraz dużymi zdolnościami tanecznymi. Uczniowie przygotowali również interesujące plakaty przedstawiające zapożyczenia językowe i0 miniatury zabytków. Na szczególną uwagę zasługują Wieża Eiffla- wykonana z niezwykłą precyzją, Most Karola z masy solnej, Big Ben, Opera Wiedeńska, Empire State Building. Świetnie prezentował się również ogromny talerz spaghetti obok apetycznej sałatki greckiej. Uroczystość uświetnił także występ zespołu folklorystycznego ,,Dolina Mszanki".

W czasie uroczystości ogłoszone zostały wyniki konkursu matematycznego oraz rozdano nagrody. Patronem honorowym konkursu i sponsorem głównych nagród był Wójt Gminy Mszana Dolna p. Bolesław Żaba. Jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ pięciu uczniów naszego Gimnazjum stanęło na podium. Życzymy im dalszych sukcesów.

A oto szczegółowe wyniki konkursu:

W kategorii uczniów klas I:

I miejsce - Maria Skowronek - Gimnazjum w Kasinie Wielkiej
II miejsce - Aleksandra Dudzik - Gimnazjum Mszana Górna
III miejsce - Bartłomiej Woźniak - Gimnazjum w Rabie Niżnej

W kategorii uczniów klas II:

I miejsce - Sylwester Kubik - Gimnazjum Mszana Górna
II miejsce - Konrad Pitek - Gimnazjum w Rabie Niżnej
III miejsce - Weronika Jarosz - Gimnazjum Mszana Górna

W kategorii uczniów klas III:

I miejsce - Krzysztof Niedojad - Gimnazjum Mszana Górna
II miejsce - Dorota Poręba - Gimnazjum Mszana Górna

III miejsce - Faustyna Cieżak - Gimnazjum w Kasienie Wielkiejmgr Agata Dziedzina, mgr Jarosław Draus

30 maj 2016

Dzień Mamy w ZPO Mszana Górna

27 maja 2016 roku w ZPO Mszanie Górnej odbyło się święto najukochańszych osób - "Mam", czyli "Dzień Matki". To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie. Z tej okazji dzieci z kl. I i z kl.II zaprosiły swoje mamy do szkoły na godzinę 10.00,aby obejrzały przygotowane krótkie, ale wesołe przedstawienia. Wszyscy uczniowie bardzo się starali podczas recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Dodatkową atrakcją było wręczanie przez dzieci mamusiom własnoręcznie wykonanych prezencików i kolorowych laurek oraz składanie życzeń. Mamy z prezentów były zachwycone. Nie obyło się bez wzruszeń, gdyż niejednej mamie popłynęła łza radości po policzku. Dzieci były dumne, że w tak piękny sposób mogły Im podziękować za wszystko co dla Nich zrobiły i robią. Po zakończeniu części artystycznej dzieci zaprosiły swoje mamusie na słodki poczęstunek. Dzień ten był ciekawy, miły i wesoły dla wszystkich.mgr Jadwiga Borowiecka i mgr Anna Bielin

30 maj 2016

Premiera spektaklu pt. "Przygody z bogami i boginiami"

25.05.2016 r. odbyła się premiera przedstawienia teatralnego pt. "Przygody z bogami i boginiami". W role greckich bohaterów wcielili się uczniowie klasy V. Na widowni mogliśmy zobaczyć panią dyrektor, nauczycieli oraz rodziców i rodzeństwo występujących uczniów.

"Przygody z bogami i boginiami" to spektakl , podczas którego publiczność i główni bohaterowie odbywają niezwykłą podróż w antyczny świat bogów. Akcja przedstawienia rozgrywa się w starożytnej Grecji na Olimpie, gdzie zasiada i niepodzielnie rządzi Zeus. Towarzyszy mu żona Hera, która chcąc mieć duży wpływ na męża , przyprawia go o wieczny ból głowy . Rozpoczyna się zwykły dzień na Olimpie i oto na scenę wchodzi Zeus. Nieco zmęczony wspomina ucztę u Dionizosa. W ślad za nim pojawia się Hera, pełna wymówek wobec niesfornego męża. Niestety najwyższy z bogów musi rozpocząć swoje codzienne obowiązki, czyli głównie rozstrzyganie różnych sporów. Stąd jego narzekania: "Nic tylko pracuj, tylko spełniaj życzenia, tylko podejmuj decyzje. Taka to już boska dola!" . Rozpoczyna się sędziowska sesja. Na scenie pojawiają się kolejni bohaterowie, którzy pragną, aby Zeus rozwiązał ich problemy. Dzięki temu poznajemy przygody Syzyfa, Demeter i Kory oraz Prometeusza. Towarzyszą im inni bogowie: Hades, Atena, Hefajstos i szybkonogi Hermes. W końcu męczący, pełen obowiązków dzień dobiega końca, a jego uwieńczeniem ma być uczta, na którą wszystkich zaprasza Zeus. Przedstawienie kończy się tańcem w rytm melodii z "Greka Zorby".

Myślę, że sztuka dostarczyła widzom miłych wrażeń, ale również refleksji, a dla Rodziców była źródłem radości i dumy z własnych pociech. W tym miejscu pragnę podziękować pani Anicie Ziemianin za przygotowanie tańca i niektórych elementów dekoracji. Na koniec chcę wymienić wszystkich moich uczniów, którzy przyczynili się do powstania tego widowiska i podziękować im za trud, zaangażowanie oraz wspaniałą współpracę. W spektaklu udział wzięli: Oliwia Burtan (chórzystka), Gabrysia Gawronek (Demeter), Kacper Górni (chórzysta), Ola Grzędziak (chórzystka), Julia Kamińska (Atena), Karolina i Natalia Krzysztof (chórzystki), Marcin Kubik (Hades), Stanisław Ogiela (Hefajstos), Magda Rapacz (chórzystka), Stanisław Rapacz (Hermes), Marta Szczęsnowska (Hera), Michał Szczęsnowski (Zeus), Arkadiusz Węglarz (Syzyf), Kacper Wojciaczyk (Prometeusz), Agata Zapała (Kora). Dziękuję również Wiktorii Wojtyczce ucz. kl. 4 za oprawę muzyczną. Przedstawienie będzie wystawiane jeszcze kilka razy, a na widowni zasiądą poszczególne klasy z naszej szkoły.

mgr Anna Juzuń

30 maj 2016

Wycieczka do Brukseli dla Jakuba Figury
ucznia Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej.25 maja 2016r. w SP nr 21 w Nowym Sączu odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wszystko dla Ojczyzny - gen. bryg. pil. Stanisław Skalski. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Prezydent RP p. Andrzej Duda. Uroczystość na której obecny był m.in. p. Piotr Skalski - bratanek bohatera konkursu miała piękną oprawę.

Na blisko czterystu uczestników z całej Polski uczniowie naszego gimnazjum przygotowywani przez p. Jarosława Mazura - wicedyrektora i nauczyciela historii uzyskali zaszczytne tytuły laureatów:

Jakub Klimek z kl. IIb
Weronika Jarosz z kl. IIc
oraz Jakub Figura z kl. Ia, startujący w kategorii "model samolotu".

oraz finalistów:
Angelika Jarosik z kl. IIa i Krzysztof Kowalczyk z kl. Ia.

Najcenniejsza nagroda przypadła Jakubowi Figurze, który został zaproszony na wycieczkę do Brukseli.

Serdecznie gratulujemy sukcesów.mgr Mazur Jarosław

30 maj 2016

Laureaci konkursu zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w LimanowejUczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej zostały laureatkami konkursów zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Limanowej. Amelia Klimek, uczennica klasy I, otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym " Jestem ilustratorem mojej ulubionej książki" za ilustrację do książki " Franklin i książka z biblioteki". Praca Marty Szczęsnowskiej, uczennicy klasy V, zdobyła I miejsce w konkursie na plakat promujący czytelnictwo " Dobry zwyczaj wypożyczaj". Plakat zachęca do czytania książek z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, które cieszą się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły.

Uczestnicy konkursu mieli swoimi pracami zachęcić do przeczytania książek zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach programu "Książki naszych marzeń". W konkursach wzięło udział 258 uczniów z 49 szkół podstawowych powiatu limanowskiego.

Podsumowanie konkursów odbyło się 13 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Limanowej, laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a opiekunowie podziękowania i książki, które wzbogacą księgozbiór biblioteki szkolnej. Dziękujemy organizatorom za tak cenną inicjatywę i współpracę z bibliotekami szkolnymi.

mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

20 maj 2016

Pozytywna profilaktyka w wykonaniu Wiesława "Blachy" BłażkiewiczaW dniu 09.05.2016 w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbył się nietypowy koncert profilaktyczny "POWIEDZ NIE" wirtuoza perkusji Wiesława "Blachy" Błażkiewicza.

Wiesław "Blacha" Błażkiewicz skończył studia muzyczne na wydziale perkusji. Muzyczną drogę rozpoczął początkiem lat 80-tych z punkową kapelą "Gzyms", wygrywając festiwal muzyków rockowych "Rockosz" w Bielsku Białej. W roku 1984 wygrał Przegląd Młodych Talentów "Zima z Rockiem" na Śląsku. W tymże roku wziął także udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych "Jarocin"...

Jest osobą, której leży na sercu walka o pokolenie młodych, by wyzwolić je z jarzma nałogów. Ten znakomity wirtuoz perkusji podczas koncertu profilaktycznego uświadamiał uczniom jak bardzo zgubnym nałogiem jest picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków. Podkreślił także jak niebezpieczne może być sięganie po wszechobecne w ostatnich latach tzw. "dopalacze". Zaznaczył, że nałogi te są dla człowieka wyrokiem śmierci. On sam wyszedł z nałogu, cudem ocalał i zaczął walczyć o swoje życie. Jednak los po raz kolejny go doświadczył, gdy okazało się, że jest chory na raka. Ciężka choroba, leczenie, nadzieja na wyzdrowienie i wiara spowodowały, że dziś uczy innych jak ważne w życiu są emocje okazywane innym. Pan Wiesław swoje emocje ukazuje poprzez muzykę - to ona sprawiła, że stał się innym człowiekiem. Zachęca młodych ludzi, aby odkrywali w sobie talenty.

Spotkanie z " Blachą" dodało do naszego szkolnego życia wiele energii i oryginalności, wzruszyło, rozweseliło.

mgr Rafał Borowiecki

9 maj 2016

Apel z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 29 kwietnia 2016 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbył się uroczysty apel z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasy 4, 5 i 6 szkoły podstawowej przygotowały część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie przy dźwiękach "Hymnu o miłości Ojczyzny" scenę zaczęli wypełniać kolejni uczniowie, którzy przypomnieli zebranym historię dotyczącą Konstytucji 3 Maja. Przytaczane fakty obrazowane recytacjami wierszy stanowiły źródło wiedzy i wrażeń estetycznych. Na uwagę zasługuje fakt, że do apelu została zaangażowana bardzo liczna grupa uczniów. Oprócz wierszy i tekstów informacyjnych można było usłyszeć m. in. młode artystki z klasy 4., które wykonały piękną i wzruszającą pieśń "Ojczyzno ma", wyrażając w ten sposób swoją miłość i troskę o dobro kraju. Na uwagę zasługuje także występ uczennic z klasy II c gimnazjum, które zaprezentowały dwie pieśni: "Mazurek 3 Maja" i "Taki kraj". Z największym aplauzem i zachwytem publiczności spotkało się wykonanie poloneza przez uczniów z klasy 5. Ten polski taniec narodowy najpełniej wyraża godność i dumę Polaków. Kultywowanie tradycji i dorobku swojej Ojczyzny przez uczniów naszej szkoły wzbudza radość i nadzieję na przyszłość, czego niech dowodem będą słowa samego Jana Pawła II: "Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę". Uroczysty charakter apelu sprawił, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem. Na koniec Pani Dyrektor Marta Skowronek podziękowała występującym uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości.mgr Anna Juzuń

2 maj 2016

Konkurs "Drzewo recenzji- warto czy nie warto przeczytać"

W dniu 22 kwietnia 2016 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci odbyło się podsumowanie konkursu "Drzewo recenzji- warto czy nie warto przeczytać" zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Krakowie.

Wśród laureatów konkursu znalazła się Izabela Drabik uczennica klasy II a Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej.

Gratulujemy!

mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

27 kwietnia 2016

Gminny Konkurs Matematyczny - "Magia liczby Pi"

Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej serdecznie zapraszają wszystkich uczniów naszej gminy do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu "Magia liczby Pi". W tym roku myślą przewodnią jest temat "Magia wielokątów". Szczegóły dotyczące konkursu znajdą Państwo w regulaminie zamieszczonym poniżej.

Serdecznie zapraszamy.

Organizator konkursu: mgr Jarosław Draus

11 kwietnia 2016

Katyń - pamiętamy!!!

13 kwietnia 2016 roku odbyła się uroczystość poświęcona żołnierzom, policjantom, strażnikom granicznym zamordowanym przez sowieckie NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie w 1940 r. oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej z 2010 r .

O 8:45 poczty sztandarowe wszystkich szkół i instytucji z terenu miasta gminy Mszana Dolna i gminy Niedźwiedź zebrały się pod kościołem p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Następnie o 9:00 odbyła się msza święta, którą odprawił ks. Jerzy Raźny. Kapłan w swojej homilii zwrócił uwagę na szczególność okrucieństwa jakie dotknęło naród Polski i na to, że ważne jest zapobieganie powtórzeniu takich wydarzeń. Po czym nastąpił uroczysty przemarsz do parku miejskiego im. Rodziny hrabiów Krasińskich w Mszanie Dolnej, gdzie ponownie zebrały się poczty sztandarowe ,została wciągnięta na maszt biało-czerwona flaga. Oddział ,,Strzelca'' odczytał apel poległych. Wszyscy przedstawiciele różnych instytucji złożyli symboliczne wieńce i znicze pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej, a na zakończenie głos zabrali włodarze naszych gmin. Jako Polacy wszyscy jesteśmy zobligowani do zachowania pamięci o bohaterach z przeszłości. Po zakończeniu pierwszej części uroczystości zebrani przenieśli się na stadion LKS Witów w Mszanie Górnej gdzie odbył się IV Sztafetowy Bieg Katyński. Sportowe zawody rozpoczęły się o 12:00. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy ze szkół podstawowych, a po nich zaprezentowali się gimnazjaliści. Po długich zmaganiach rywalizacja została rozstrzygnięta w następujący sposób:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

I MIEJSCE – S.P. Mszana Dolna nr 2
II MIEJSCE – S.P. Poręba Wielka
III MIEJSCE – S.P. Kasina Wielka

GIMNAZJA:

I MIEJSCE – Poręba Wielka
II MIEJSCE – Kasina Wielka
III MIEJSCE – Raba Niżna

Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek .

Zdarzenia , które wspominaliśmy dziś , miały duży wpływ na historie naszego narodu , dlatego ten dzień powinien być dla każdego Polaka tak ważny .

Patrycja Zoń i Anna Wojtyczka klasa IC

19 kwietnia 2016

Pokaz zwierząt egzotycznych w ZPO w Mszanie Górnej

Przedstawiciele firmy ANUBIS z Krakowa pokazali uczniom klas 0-VI mnóstwo zwierząt zamieszkujących różne rejony świata od pająków po jaszczurki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda ptasznik czerwonokolankowy, ptasznik różowy, gekon, karaczany madagaskarskie, scynk ognisty, ptasznik czerwonoodwlokowy, rybka piaskowa, zółwiak chiński, boa dusiciel oraz straszyk australijski. Wszystkie okazy dzieci miały możliwość zobaczenia na wyciągnięciu ręki, dzięki czemu dokładnie poznały budowę każdego z nich. Bardzo podobał się uczniom aksolotl meksykański, który przypomina małego smoczka i przez całe swoje życie może występować w formie larwy.

Pokaz "żywej lekcji" biologii został zorganizowany dzięki staraniom p. Heleny Domagała nauczyciela przyrody i biologii w ZPO w Mszanie Górnej.

mgr Jarosław Mazur

11 kwietnia 2016

Wysokie lokaty w konkursach uczniów ZPO w Mszanie Górnej.

Gimnazjum nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej odnotowały kolejne sukcesy swoich uczniów.:

- Aleksandra Kołodziejczyk z kl. VI sp została laureatką tematycznego konkursu "Z Dobrą Nowiną przez życie",

- Karolina Szczypka (IIIc gim.): finalistka Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego,

- Dorota Poręba (IIIc gim.): finalistka Małopolskiego Konkursu Matematycznego,

- Krzysztof Kowalczyk i Kinga Dawiec (kl.Ic gim), Weronika Jarosz (kl. IIc gim), Angelika Jarosik i Joanna Banik (kl. IIa gim),. :
finaliści małopolskiego konkursu "Nasz Bohater- Tadeusz Kościuszko",

- drużyna w składzie Arkadiusz Wąchała, Mateusz Jarosz (IIIc im.) i Łukasz Węglarz (IIc gim.)
wywalczyli III miejsce w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju BRD,

- Łukasz Węglarz w tych zawodach zajął II miejsce w klasyfikacji indywidualnej,

- Anna Bieniek z kl. IIb gim. zdobyła I miejsce w gminnym etapie konkursu wiedzy pożarniczej i zakwalifikowała się do etapu powiatowego.

Uczniom i nauczycielem gratulujemy i życzymy kolejnych dobrych wyników.

mgr Jarosław Mazur

11 kwietnia 2016

5 kwietnia 2016r.- ostatni sprawdzian szóstoklasistów z ZPO w Mszanie Górnej.

Tegoroczni szóstoklasiści to ostatni rocznik uczniów przystępujących do tego typu egzaminu. W ZPO w Mszanie Górnej przystąpiło do niego 20 uczniów. Wszyscy w II części pisali j. angielski.

Sprawdzian składa się z dwóch części:

część pierwsza - obejmuje zadania z języka polskiego i matematyki, trwa 80 minut,
część druga - obejmuje zadania z języka obcego nowożytnego i trwa 45 minut.

Obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach w podstawie programowej. Odnosi się on do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Sprawdzian ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie określa się jednak minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, zatem sprawdzianu nie można nie zdać.

mgr Jarpsław Mazur

7 kwietnia 2016

Coca Cola Cup 2016 na Orliku w Mszanie Górnej

Dnia 30 marca 2016 roku, w środę na Orliku przy Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej, odbył się I etap kwalifikacji do turnieju Coca Cola Cup 2016. W turnieju wzięło udział 7 zespołów, reprezentujących gimnazja z terenu gmin: Mszana Dolna, Niedźwiedź i Dobra .

Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach, a do fazy pucharowej awansowały po dwa najlepsze zespoły. W pierwszym półfinale Gimnazjum nr 4 Mszana Górna pokonało Zespół Szkoły i Gimnazjum - Niedźwiedź 4:0, a w drugim Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej przegrał 1:2 z Gimnazjum Publicznym z Dobrej. W finale, po zaciętym pojedynku Gimnazjum z Mszany Górnej przegrało z Gimnazjum Publicznym z Dobrej 2:3 i to zespół z Dobrej awansował do dalszego etapu rozgrywek.

Wszelkie informacje dotyczące turnieju można znaleźć na stronie internetowej: cocacolacup.pl

mgr Leszek Kamiński

5 kwietnia 2016

Wyjście na Stare Wierchy

Dnia 19.03.2016 r. odbyło się kolejne wyjście w góry w ramach projektu edukacyjnego ''Szlakami Gorców z poszanowaniem dziedzictwa GPN-u". Trzecią zdobytą przez Nas górą był szczyt Stare Wierchy liczący 969 m.n.p.m. Wędrówkę rozpoczęliśmy o godz. 8.20 z Rdzawki. Podążając niebieskim szlakiem podziwialiśmy przyrodę budzącą się do życia i zachwycaliśmy się widokiem zielonych górskich krajobrazów. W zacienionych miejscach można było jeszcze zobaczyć większe ilości śniegu. Podążając na szczyt niejednokrotnie zatrzymywaliśmy się by uwiecznić na zdjęciach piękno górskich widoków. Szczególne wrażenie zrobiła na Nas widoczna w oddali pokryta śniegiem Babia Góra. Po dłuższej wędrówce dotarliśmy wreszcie na polanę, która również nosi nazwę Stare Wierchy. W znajdującym się na polanie schronisku odpoczęliśmy i zapaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. W drodze powrotnej dostrzegliśmy pierwsze oznaki wiosny, a mianowicie krokusy i ślady zwierząt m.in. wilków i saren. W dobrych humorach zeszliśmy do Poręby Wielkiej.

Alicja Płachytka kl.IIc

1 kwietnia 2016

Sukces uczniów Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej
w Powiatowym Konkursie Matematycznym "Śladami Matematyków"
dla uczniów klas III gimnazjum

Dnia 14 marca 2016r. w Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny „Śladami Matematyków” dla uczniów klas III gimnazjum nad którym Honorowy Patronat objął Jan Puchała – Starosta. W tym roku konkurs poświęcony był wielkiemu polskiemu matematykowi Stefanowi Banach, a Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej reprezentowali:

- Krzysztof Niedojad
- Dorota Poręba
- Mariusz Kowalczyk
- Arkadiusz Flig
- Adrian Dawiec

W rywalizacji brało udział 108 uczniów gimnazjów z powiatu limanowskiego. Zawody składają się z dwóch części – testowej, w której uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące życia i osiągnięć znanego matematyka, oraz z części otwartej, w której rozwiązują pięć zadań z poziomu klasy trzeciej gimnazjum. Zwycięzcy konkursu, jak zapewniali organizatorzy konkursu, prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy. Rozdanie nagród nastąpiło dnia 31 marca 2016r. Nagrody wręczali przedstawiciele Starosty Limanowskiego oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej Eugeniusz Bogacz.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został
uczeń naszego Gimnazjum - Krzysztof Niedojad

Przypomnijmy, że Krzystof w ubiegłum roku był finalistą Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Wyniki pozostałych uczniów również zasługują na wyróżnienie, gdyż:

Dorota Poręba miała szósty wynik wśród piszących,
Kowalczyk Mariusz - dwunasty
Arkadiusz Flig - szesnasty
Adrian Dawiec - dwudziesty czwarty

W tym miejscu należy również przypomnieć, iż w tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty finalistą etapu wojewódzkiego została Dorota Poręba, która jest już piątym uczniem naszego Gimnazjum w ostatnich 5 latach, który zdobył tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun dydaktyczny uczniów: mgr Jarosław Draus

31 marzec 2016

Jezus

Aby zwycięstwo dobra nad złem
i życia nad śmiercią,
będące przesłaniem
nadchodzących Świąt Wielkanocnych,
stało się źródłem radości i nadziei.


Aktualizacja: Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

23 marzec 2016

Nowy Plan Lekcji 2015/2016 - obowiązuje od 1 luty 2016r. !!!

mgr Jarosław Draus

18 stycznia 2016

Sprawozdanie z uroczystości Dnia Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 16.01.2016 r. o godzinie 9.30. w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek a dzieci wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła klasa 0 która piosenką i wierszami wprowadziła wszystkich w odświętny nastrój. Następnie wystąpiła kl. I i kl. III . W kolejnej części uroczystości wystąpiła klasa II wraz z Zespołem Regionalnym ,,Mali Zagórzanie'' . W swoim programie przedstawili obrzęd ,,Kolędowania'' gdzie nie zabrakło pięknie zaśpiewanych kolęd i pastorałek oraz tańców wykonanych przez małych górali. Nie zabrakło życzeń tym razem wyśpiewanych i skierowanych do najbliższych. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek wykonany własnoręcznie przez Zespół ,,Mali Zagórzanie". Wzruszeń nie było końca w niejednych oczach widać było radość i szczęście. Oklasków nie brakowało. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Dziękujemy również Pani Katarzynie Szybiak Zstępcy Wójta Gminy Mszana Dolna która przyjęła nasze zaproszenie i przybyła na tę wspaniałą uroczystość. Do życzeń dołączyła się również Pani dyr. Marta Skowronek nie zapomniała również o nauczycielach dziękując im za przygotowanie uroczystości.

mgr Jadwiga Borowiecka

17 grudnia 2015

Adoracja Dzieciątka Jezus w kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej

8 stycznia 2016 roku w kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej uczniowie, nauczyciele, pracownicy, absolwenci oraz sympatycy naszej szkoły wzięli udział w adoracji Dzieciątka Jezus. Licznie zgromadzeni śpiewali kolędy i pastorałki przy akompaniamencie różnych instrumentów muzycznych. Kolejnym utworom towarzyszyły deklamacje, podkreślające jak wielką wartość ma narodzenie tego Jedynego Dziecka - Jezusa. Po adoracji odbyła się msza św. w intencji nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły. Kultywowanie tej wieloletniej tradycji jest ważnym i radosnym momentem w życiu naszej społeczności.

mgr Leszek Kamiński

10 stycznia 2016

Dni Przeciwko Przemocy w ZPO Mszana Górna

Tegoroczna edycja akcji profilaktycznej, wpisanej w tradycje naszej szkoły przebiegała pod hasłem
"Patrz uważnie, co się wkoło dzieje. Każda rzecz może zdecydować o twojej przyszłości".

W ramach trwania akcji zostały przeprowadzone następujące działania:

- Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze: "PRZYSZŁOŚĆ - Jestem kowalem swojego losu".
Uczniowie obejrzeli również spot filmowy pt. "Dopalacze są jak złodziej, nie pozwól się okraść"
- Przeprowadzony został konkurs plastyczny na komiks dotyczący problematyki przemocy.
- 25.11.2015 widowiska profilaktyczne "Moje hobby", "Przyszłość" przedstawione przez Piotra Ślęzaka z Alpmim Interwencji Artystycznej z Krakowa
- 26.11.2015 odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego na którym wręczono nagrody w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa oraz gimnazjum"

Akcja, która odbywa się w naszej szkole już ponad 12 lat, jest ważnym elementem działań profilaktycznych prowadzonych w naszej szkole. Pomysłodawcami i koordynatorami akcji są: pan Rafał Borowiecki i pani Anna Mrózek-Kotarska. W tym roku zwrócono uwagę na to że mamy wpływ na swoją przyszłość i możemy ją kreować, warunkiem takiej siły jest życie bez uzależnień i bez przemocy. Jak czerpać radość z życia bez używania przemocy i bez uzależnień Dlatego też wszystkie zaplanowane działania zostały podjęte po to by uwrażliwić młodzież na ten problem.

25.11.2015 uczniowie ZPO w Mszanie Górnej obejrzeli spektakle profilaktyczne zrealizowane przez Piotra Ślęzaka - mima, artystę, alpinistę, miłośnika gór. Pierwszy spektakl pt. "Moje hobby" przeznaczony był dla uczniów z klas I - V szkoły podstawowej, natomiast "Przyszłość" dla uczniów klasy VI oraz klas I - III gimnazjum. Młodzież poprzez przekazane na scenie treści poznała jakie znaczenie w życiu młodego człowieka ma szacunek, wewnętrzne poczucie wartości oraz pasja w realizacji własnych zmierzeń. Uczestnicy dowiedzieli się, że własne marzenia można realizować w życiu na różne sposoby, poszukując odpowiedniej drogi życiowej. Ciekawej opowieści towarzyszyły muzyka, pokaz slajdów oraz prezentacja filmów. Spektakl zawierał elementy teatru cieni, co niewątpliwie pokazało młodzieży, że nie tylko słowami można komunikować się z otoczeniem. W trakcie monologu bohater na oczach publiczności wykonał artystyczny makijaż na swojej twarzy i ucharakteryzował się na "żywą statuę podróżnika". Aktor poprzez barwną opowieść o własnym życiu przestrzegał przed eksperymentami z alkoholem oraz narkotykami, które zniekształcają postrzeganie rzeczywistości. Spektakl uświadomił młodzieży, że każdy człowiek, nawet w trudnych sytuacjach życiowych ma prawo sam kształtować swoją przyszłość.

Należy nadmienić iż tegoroczna akcja współfinansowana była przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej.

mgr Rafał Borowiecki

3 grudnia 2015

Andrzejki 2015 w ZPO Mszana Górna

Dnia 25 listopada w naszej szkole o godzinie 16.00 odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas IV, V, VI.

Dyskoteka rozpoczęła się zabawą "Pif, paf" zorganizowaną przez klasę VI. Cieszyła się ona dużym powodzeniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Trzeba było się wykazać nie lada refleksem, by nie zostać "zestrzelonym" i nie wypaść z gry.

Następnie DJ włączył muzykę, w rytm której uczniowie szaleli na parkiecie. Kolejną zabawą, w której ochoczo wzięli udział uczestnicy Andrzejek były "krzesełka". Po zaciętej rywalizacji pozostało dwoje finalistów - Staszek Rapacz, uczeń klasy V wygrał i zatańczył z Olą Kołodziejczyk, która zajęła II miejsce. Po tak ekscytującej walce ogłoszono przerwę, a zmęczeni zabawą uczniowie zasiedli do poczęstunku, który przy śmiechu i dobrym humorze szybko zniknął ze stołu.

W dalszej części zabawy DJ zadbał o to by każdy mógł zatańczyć w rytm swoich ulubionych melodii. Czas mijał nam niepostrzeżenie i ani się obejrzeliśmy, a już trzeba było kończyć zabawę. Po wspólnym sprzątaniu sal uczestnicy w doskonałych humorach rozeszli się do domów.

Sądzę, że zabawa była bardzo udana, wszyscy doskonale się bawili przy dobrej muzyce i żałowali, że następne Andrzejki dopiero za rok. Mam nadzieję, że przyszłoroczna zabawa będzie równie ekscytująca.Aleksandra Kołodziejczyk kl. 6

3 grudnia 2015

"Młody Mistrz Ortografii jest wśród was..."

Ortografia jest dziedziną naszego ojczystego języka, która niejednemu nastręcza wiele wątpliwości. Trzeba przyznać, że w dobie zalewu informacji gruntowna znajomość tego obszaru nabiera szczególnego znaczenia.

Uczennice: Weronika Jarosz, Alicja Płachytka, Aleksandra Potoniec, Sara Kuczaik - z klasy II oraz Dorota Poręba i Karolina Szczypka - z klasy III Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej podjęły próbę sprawdzenia swoich umiejętności ortograficznych w 1 Limanowskim Dyktandzie zorganizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej.

"Ortograficzne" spotkanie, w którym wzięły udział 192 osoby, miało miejsce 18 listopada w limanowskim Domu Kultur. Punktualnie o godzinie 11:00 uczestnicy konkursu zostali powitani przez przewodniczącego jury prof. dr hab. Stanisława Koziarę oraz dr Macieja Malinowskiego, autora Dyktanda. Następnie otwarta została zalakowana koperta z tekstem, do którego podyktowania zaproszono aktorkę Marzenę Ciułę. Uczestnicy w naukowym skupieniu pisali tekst, który wydawał się gromadzić w sobie wszystkie polonistyczne pułapki.

Po napisaniu i zebraniu prac nastąpił nerwowy czas oczekiwania na wyniki. W międzyczasie wszyscy wysłuchali wykładu dr Malinowskiego, poświęconego ogólnym zasadom i ciekawostkom związanym z ortografią. Czas oczekiwania na wyniki dłużył się… Konkursowicze zostali zaproszeni na poczęstunek, następnie obejrzeli film, by w końcu móc uczestniczyć w finałowym punkcie spotkania - odczytaniu wyników i rozdaniu nagród.

W grupie osób do lat 16 II miejsce i tytuł Limanowskiego Młodego Wicemistrza Ortografii otrzymała uczennica naszej szkoły Karolina Szczypka. Trzeba przyznać, że to osiągnięcie napawa duma nie tylko sama zwyciężczynię…

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w polonistycznych zmaganiach.

mgr Katarzyna Sobuń

2 grudnia 2015

Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

10. 11.2015r. miał miejsce uroczysty apel poświęcony Świętu Odzyskania Niepodległości. Tegorocznemu świętu w naszej placówce przyświecało hasło "Żeby Polska była Polską" zaczerpnięte ze znanej pieśni patriotycznej Jana Pietrzaka.

Akademię przygotowali uczniowie klasy II b (Jakub Klimek, Wioleta Kuczaj, Robert Szczęsnowski oraz Michał Wojtyczka), o oprawę muzyczną zadbały utalentowane uczennice klasy II c, zaś nad odpowiednim nagłośnieniem czuwali uczniowie z klasy III b i III c. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego odśpiewania Hymnu Narodowego w asyście sztandarów Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej. Następnie głos zabrali uczniowie klas II, którzy w krótkim montażu słowno - muzycznym przypomnieli jak wielkie znaczenie dla każdego Polaka ma wolność i jak istotna w historii naszego kraju jest data 11 listopada - data odzyskania niepodległości. Z kolei głos zabrał p. wicedyrektor Jarosław Mazur i przypomniał zebranym o latach rozbiorów i walk o wolność narodu. Podziękował też organizatorom oraz uczniom za trud włożony w przygotowanie uroczystości.

Po apelu jeszcze długo trwała atmosfera refleksji i skupienia.

mgr Anna Jurkowska

15 listopad 2015

Niezwykła wyprawa w przeszłość, czyli wycieczka kl. 4,5,6 do Krakowa

W dniu 9 listopada uczniowie klas IV, V, VI uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa. Opiekunami byli następujący nauczyciele: Anna Godawska, Anna Juzuń, Anita Ziemianin, Leszek Kamiński. Trasa wyprawy obejmowała: Wawel, kościół św. Franciszka, Kościół Mariacki, podziemia Rynku, wytwórnię słodyczy "Ciuciu". Ok. 10.00 spotkaliśmy się z panią przewodniczką, Anną Stalmach, która przez kolejne godziny miała odkrywać przed nami tajniki grodu Kraka.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu. Pobyt tam umożliwił nam poznanie fragmentu naszej historii. Zobaczyliśmy m.in. słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta. Niezapomniane wrażenia wywarły na nas groby królów polskich i wielkich Polaków, dziedziniec i posąg smoka wawelskiego. Interesującą, a zarazem wymagającą pewnej kondycji fizycznej okazała się wyprawa na wieżę Katedry. Stamtąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta oraz Dzwon Zygmunta, który króluje nad wawelskim wzgórzem i sprawia, że marzenia, tych którzy go dotykają, się spełniają.

Następnie podążając ul. Grodzką w stronę Rynku odwiedziliśmy kościół pod wezwaniem św. Franciszka. Podziwialiśmy tam szopkę bożonarodzeniową oraz monumentalny witraż "Bóg Ojciec". Zatrzymaliśmy się również przy najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius.

Podczas kolejnego etapu wycieczki uważnie obserwowaliśmy ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Ołtarz ma 13 metrów wysokości i 11 metrów szerokości. Wykonany został z drzewa dębowego, a figury wyrzeźbiono w pniach lipowych. Są one niezwykle precyzyjne. Za wzór służyli średniowieczni mieszkańcy Krakowa. Jest to więc doskonałe źródło wiedzy, gdyż oglądając uważnie przedstawione postacie można wiele dowiedzieć się o epoce, w której powstał ołtarz.

Po wyjściu z kościoła podzieleni na dwie grupy zeszliśmy do Muzeum Historycznego, które mieści się w podziemiach Rynku. Były tam wykopaliska z terenu Krakowa, np. : grzebienie, pieniądze i makiety dawnych dróg, dom kowala itp. Byliśmy pod wielkim wrażeniem ekspozycji będącej połączeniem rezerwatu archeologicznego z nowoczesnymi efektami multimedialnymi.

Na koniec czekała nas jeszcze słodka niespodzianka. Gościliśmy bowiem w wytwórni słodyczy "Ciuciu" na ul. Grodzkiej. Braliśmy udział w pokazie, podczas którego obejrzeliśmy od początku do końca , jak powstają cukierki i lizaki, czuliśmy aromat unoszący się podczas produkcji, a na koniec spróbowaliśmy ciepłych jeszcze wyrobów. Otrzymaliśmy również upominki - paczuszkę cukierków.

To był naprawdę wspaniały czas! Wszyscy byli zadowoleni i pełni wrażeń. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Ani, naszej przewodniczki, która z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadała nam o miejscach, które zwiedzaliśmy.

mgr Anna Juzuń

10 listopad 2015

Wizyta uczniów klas trzecich w Muzeum Auschwitz

Człowiek człowiekowi zgotował taki los…

W listopadowy poniedziałek, przy dość niewyraźnej pogodzie uczniowie klasy trzecich Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej wyruszyli na programową wycieczkę do Oświęcimia.

Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau, należy potraktować w wyjątkowy sposób. Jest to Miejsce Zbrodni Przeciwko Ludzkości!!! Tragiczne świadectwo zwyrodniałych umysłów, które w myśl ideologii wyższości rasowej, skazało na śmierć miliony ludzi. Dla większości ludzi odwiedzających były Obóz Zagłady, jest to wizyta raz na całe życie. I chodzi o to, by przesłanie Muzeum Auschwitz raz na całe życie w ludziach tych zostało! Grupy wyposażone zostały na czas zwiedzania w urządzenia radiowe umożliwiające kontakt z przewodnikiem. Po założeniu słuchawek mieliśmy komfort słuchania naszego przewodnika wyposażonego w mikrofon. W ten chłodny i deszczowy poniedziałek wchodzimy do byłego Obozu Koncentracyjnego KL Auschwitz. Przewodnik zabiera nas w przerażającą podróż. Poznajemy historię miejsca, które z koszar Wojska Polskiego zostało przeistoczone przez hitlerowców w obiekt służący do urzeczywistnienia programu Ostatecznego Rozwiązania. Przechodzimy z jednego bloku do kolejnego. Widzimy ekspozycję, dokumenty fotografie. Twarze ludzi, którzy mieli swoje życie, marzenia, pasję, rodziny. Tu sprowadzeni do roli cieni z wytatuowanymi numerami. Przechodząc przez słynną bramę ARBEIT MACHT FREI człowiek staje się cichy, odczuwa nienaturalne otoczenie i grozę miejsca. Choć minęło tyle lat, pamięć i szacunek milionów ludzkich istnień stale tam jest obecny. Zwiedzanie samego Auschwitz bez wizyty w Birkenau daje obraz niepełny.

Na ogromnym terenie obozu Birkenau poznajemy system organizacyjny i zasady, jakie panowały tu w czasie istnienia Obozu. Bez tej narracji, są to tylko milczące drewniane lub murowane baraki. W opowieści przewodnika zamieniają się na podobozy, wyznaczone rewiry, kuchnie, warsztaty i magazyny. Udajemy się pod pomnik upamiętniający pomordowanych i zniszczone krematorium.

mgr Agnieszka Karpierz

10 listopad 2015

WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SU

W dniu 6 listopada 2015r. w naszym gimnazjum odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W wyborach klasy zgłosiły swoich kandydatów:

Klasa 1b - Mateusz Wotyczka
Klasa 1c - Patrycja Zoń
Klasa 2a - Angelika Jarosik
Klasa 2b - Wioleta Kuczaj
Klasa 2c - Sara Kuczaik
Klasa 3b - Anna Wojciarczyk

W tajnym głosowaniu wzięło udział łącznie 241 osób - 223 uczniów i 18 nauczycieli. Głosów nieważnych oddano 12.

Komisja w składzie: Klaudia Niedojad, Martyna Ogiela, Julia Pajdzik, Michał Wojtyczka, Krzysztof Banik, Gabryiela Dawiec, Pietrzak Gabriela , Patrycja Bożek, Jan Surówka - po kilkukrotnym przeliczeniu głosów stwierdza, że wyborach Przewodniczącego SU Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej poszczególni kandydaci zdobyli ważnych głosów:

Mateusz Wotyczka 17
Patrycja Zoń 49
Angelika Jarosik 32
Wioleta Kuczaj 31
Sara Kuczaik 30
Anna Wojciarczyk 52

Zatem stwierdza się że Przewodniczącą Gimnazjum została Anna Wojciarczyk

mgr Agnieszka Karpierz

10 listopad 2015

Zebranie z rodzicami uczniów ZPO Mszana Górna - 5 listopad godz. 16:00

Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej
serdecznie zaprasza
wszystkich rodziców uczniów naszej szkoły
na zebranie z nauczycielami i wychowawcami klas,
które odbędzie się 5 listopada tj. czwartek o godzinie 16:00.

mgr Marta Skowronek

2 listopad 2015

Lekcja demokracji w ZPO w Mszanie Górnej

19 października 2015r. odbył się finał programu organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej "Młodzi głosują", czyli wybory parlamentarne w szkołach w całej Polsce. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w symulacji prawdziwych wyborów. W okresie kadencji nowego parlamentu będą mogli obserwować rezultaty wyborów dorosłych i porównać je z własnymi .

W naszej szkole w głosowaniu uczestniczyło 230 gimnazjalistów. Najwięcej głosów zdobył PiS -104. Na drugim miejscu znalazł się Komitet Wyborców KORWiN z wynikiem-56, a następnie Komitet Wyborczy Wyborców "Kuziz`15" 27 głosów. Platforma Obywatelska otrzymała 20 głosów. Na inne partię swój głos oddało tylko kilkoro uczniów.

Wybory przeprowadzili uczniowie klasy 2c: przewodnicząca-Weronika Majerczyk, Alicja Płachytka, Aleksandra Potoniec, Dariusz Dawiec i Marek Dudzik. Opiekunem akcji był pan Lesław Pulit.

Aleksandra Potoniec

2 listopad 2015

Sprawozdanie z wyjścia na Turbacz

Dnia 12.09.2015 r. dziewięcioro uczniów naszej szkoły, biorących udział w szkolnym projekcie edukacyjnym - ,,Szlakami Gorców z poszanowaniem dziedzictwa GPN-u" rozpoczęło odkrywanie Gorców.

Pierwszą, pieszą wycieczką było wyjście na górę Turbacz - najwyższego szczytu w Gorcach liczącego 1310 m.

Wędrówkę rozpoczęliśmy o godz. 8:15. Podążaliśmy niebieskim szlakiem, podziwiając przyrodę lasów Gorczańskiego Parku Narodowego. Wypatrując rzadkich gatunków zwierząt i roślin, szybko dotarliśmy na Polanę Średnią, gdzie odbył się pierwszy, dłuższy odpoczynek.

Następnym punktem wycieczki było zdobycie Czoła Turbacza, z którego podziwialiśmy piękne widoki na Halę Długą. Po kilkunastominutowej wędrówce naszym oczom ukazał się polowy ołtarz, w którym Karol Wojtyła w 1953 r. odprawił mszę św.

Niedługo po tym doszliśmy do schroniska, gdzie piekliśmy kiełbaski. Mogliśmy również zajrzeć do małego muzeum i poznać historię tego miejsca.

Wracaliśmy innym szlakiem, który prowadził przez górę Tobołów. Pełni zadowolenia zjechaliśmy koleją liniową na dół.

Szczęśliwi i nie mogący doczekać się następnej wędrówki wróciliśmy do domów.

Aleksandra Potoniec kl.IIC

2 listopad 2015

Sprawozdanie z wyjścia na Gorc.

Dnia 24 października uczniowie z projektu ,,Szlakami Gorców z poszanowaniem dziedzictwa GPN-u ", zdobyli kolejny szczyt - a był nim Gorca liczący - 1228 m.

Wędrówkę rozpoczęliśmy o godz. 8:30. Szliśmy niebieskim szlakiem, podziwiając mijane po drodze obłędnie kolorowe górskie krajobrazy. Doszliśmy na Polanę "Świnkówka," gdzie chwile odpoczęliśmy, rozkoszując się widokiem Tatr, muzyką wiatru oraz szumiących traw i liści.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę. Po kilkunastominutowej wędrówce byliśmy już niedaleko szczytu , u podnóży którego stoją 2 bacówki. Po paru minutach marszu naszym oczom ukazała się górująca na szczycie, nowo wybudowana wieża widokowa. Ciekawość dodała na ponadludzkiej mocy i nie wiadomo kiedy znaleźliśmy się na szczycie góry, wspięliśmy się po ponad 150 schodach podziwiając, trochę zasnute mgłą cudne widoki , rozpościerające się z wieży. Należy dodać, że wieża na Gorcu ma jeszcze trzy siostry, jedną z nich udało nam się zobaczyć z wieży, a mianowicie wieżę na Lubaniu.

Po zejściu poszliśmy do jednej z bacówek i zapaliliśmy ognisko. Piekliśmy kiełbaski, pianki, śpiewaliśmy piosenki.

Z pełnymi brzuszkami oraz wybornymi humorami zeszliśmy stokówką do Lubomierza . Nie możemy się już doczekać kolejnego wyjścia w góry.

Aleksandra Potoniec kl.IIC

25 październik 2015

Wycieczka klas pierwszych Gimnazjum do Łopusznej

Zgodnie z tradycją Gimnazjum w Mszanie Górnej, uczniowie klas pierwszych odwiedzili Łopuszną; rodzinną miejscowość ks. prof. Józefa Tischnera - Patrona Gimnazjum. Wycieczka odbyła się 20 października we wtorek. Na młodzież w Tischnerówce czekał Pan Kazimierz Tischner, brat ks. prof. Tischnera, założyciel i opiekun Rodziny Szkół Tischnerowskich. Po miłym przywitaniu opowiedział ciekawe historie o ks. prof. Józefie Tischnerze. Przybliżył w ten sposób uczniom klas pierwszych postać mądrego i wspaniałego człowieka, filozofa, księdza oraz brata.

Po spotkaniu z Panem Kazimierzem, młodzież oglądała film oraz zwiedziała Izbę Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera. Gdzie mogła zobaczyć zdjęcia, listy, biurko i wiele innych eksponatów związanych z Jego życiem.

Następnie uczniowie udali się na cmentarz by na grobie złożyć wiązankę, zapalić znicza, w ten sposób oddać hołd Patronowi Gimnazjum.

Pomimo braku pogody, towarzyszyła na wycieczce miła i spokojna atmosfera, a młodzież pokazała, że potrafi się odpowiednio zachować.

mgr Helena Domagała

21 październik 2015

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej

"Szkoła, nasza kochana szkoła
już z daleka nas woła
gdy życzliwych ludzi spotykamy tu…"

Ślubowanie uczniów klas I Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej.

W dniu 13 października br. uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej spotkali się w sali gimnastycznej na wspólnej uroczystości : Ślubowania Uczniów klas I Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Dnia Edukacji Narodowej.

Po odśpiewaniu hymnu szkół oraz złożeniu przyrzeczenia przez uczniów klas I, Pani Dyrektor uroczyście pasowała wszystkich pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej oraz przedstawicieli klas I na uczniów Gimnazjum. Następnie gratulowała oraz złożyła im serdeczne życzenia powodzenia i radości. Ta część uroczystości przebiegała w atmosferze niezwykłej powagi i dumy.

Drugą część spotkania wypełniła krótka część artystyczna z życzeniami dla całego Grona Pedagogicznego i Pracowników Szkoły. Uczniowie klasy II c przygotowali skecz, w którym w humorystyczny sposób przedstawili lekcję polskiego. Następnie złożyli serdeczne podziękowania i życzenia wręczając po kolorowym upominku wszystkim nauczycielom, nauczycielom emerytom i pracownikom szkoły. Piękną oprawą przedstawienia był śpiew uczennic przy akompaniamencie gitary.

Występ podobał się wszystkim. Na konie spotkania p. Wicedyrektor serdecznie podziękował nauczycielom: p. Annie Bielin, p. Katarzynie Sobuń, p. Danucie Dorynek oraz p. Agnieszce Karpierz i uczniom klasy IIc za przygotowanie uroczystości.

mgr Katarzyna Sobuń

17 październik 2015

Święto Drzewa 2015 w ZPO w Mszanie Górnej

We wtorek dnia 14.10.2015 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbyła się akcja sadzenia drzew z okazji Święta Drzewa. W sadzeniu uczestniczyli uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej. Sadzonki drzew otrzymała szkoła z Nadleśnictwa w Limanowej, a pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego; p. Anna Kurzeja oraz p. Michał Kosiarski dostarczyli z Nadleśnictwa drzewa oraz służyli fachową pomocą podczas ich sadzenia. W tym roku zostały posadzone; buk zwyczajny, klon jawor, sosna zwyczajna oraz świerk pospolity. Tegoroczne Święto Drzewa odbyło się pod hasłem "Czytajmy drzewom". Z tej okazji klasa V wraz z nauczycielem przyrody p. Heleną Domagałą przygotowali utwory; Jana Kochanowskiego "Na lipę", Leopolda Staffa "Wysokie drzewa" oraz "Wędrujące drzewo" Hanny Krugiełka. Utwory zostały odczytane przez uczniów podczas sadzenia drzew. Na koniec spotkania również p. Anna Kurzeja odczytała przygotowaną niespodziankę, fragment utworu Julina Kawalca pt. " Harfa Gorców" .

mgr Helena Domagała

15 październik 2015

Nowy Plan Lekcji 2015/2016 - obowiązuje od 5 października 2015r. !!!

mgr Jarosław Draus

29 wrzesień 2015

Wycieczka klasy IIb na Luboń

We czwartek, 24 września 2015r. uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią p. Anną Jurkowską oraz p. Rafałem Borowieckim udali się na pieszą wycieczkę w Beskid Wyspowy. Tym razem celem wyprawy był najwybitniejszy szczyt górski w tym Beskidzie, nazywany przez miejscowych Biernatką.

O godzinie 8:30 wyruszyliśmy autokarem do Glisnego, skąd rozpoczęliśmy naszą wędrówkę na Luboń. Podążając za czerwonym szlakiem, pozostawiliśmy z tyłu drogę i weszliśmy do lasu. Trasa naszej wędrówki, jak się szybko okazało, nie należała do najłatwiejszych. Musieliśmy jednak sprostać postawionym wymaganiom i mozolnie wspinaliśmy się na szczyt Lubonia. Uczniowie nie zawiedli, spisywali się fantastycznie niczym wprawieni w bojach turyści, ale mimo wszystko strome podejście nieco nas wyczerpało. Po godzinnym marszu i kilku niedługich odpoczynkach dotarliśmy wreszcie do upragnionego celu i naszym oczom ukazał się piękny budynek schroniska. Regenerując siły mogliśmy napawać się wspaniałym, bajkowym widokiem, który rozpościerał się ze szczytu góry. Następnie rozpaliliśmy ognisko i zjedliśmy wyśmienity obiad w postaci upieczonych kiełbasek. Uczniowie wykorzystali ten czas także na zabawę w chowanego oraz integrację. Na drogę powrotną wybraliśmy żółty szlak, tzw. Perć Borkowskiego. Jest to trudny szlak, prowadzący przez rezerwat przyrody Luboń Wielki, który został utworzony dla ochrony jedynego w Beskidzie Wyspowym tak dużego gołoborza oraz skałek zwanych "Dziurawymi Turniami" i jaskini. Przejście tym szlakiem wymagało od nas wielkiej ostrożności, ale jednocześnie to, co zobaczyliśmy i czego doświadczyliśmy, na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Był to niewątpliwie niezwykły dzień. Mam nadzieję, że moi uczniowie połknęli bakcyla i jeszcze nie jeden raz będziemy mogli wspólnie wędrować, poznając góry.

mgr Anna Jurkowska

30 września 2015

Bezpieczeństwo w drodze do szkoły

W trosce o dobro i bezpieczeństwo najmłodszych uczniów ZPO w Mszanie Górnej, realizując zadania związane z Programem Profilaktyki Środowiska Szkolnego zorganizowano spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej z przedstawicielami Policji z Komendy Powiatowej w Limanowej. Odbyło się ono 23 września 2015 r. a jego tematem było bezpieczeństwo w drodze do szkoły i ze szkoły. Uczniowie, szczególnie młodszych klas, przyjęli je entuzjastycznie i z wielkim zaangażowaniem słuchali policjantów, którzy przypominali zebranym najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci przypomniały sobie w jaki sposób należy zachowywać się na drodze oraz jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Wszystkim wielbicielom jazdy rowerowej przypomniano także o prawidłowych zachowaniach podczas jazdy rowerem. Policjanci zwrócili także uwagę najmłodszych na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci na drodze i przypomnieli, że w trosce o własne dobro należy po zmroku nosić odblaski podczas poruszania się po drogach. Ważnym elementem tego spotkania było też przypomnienie numerów telefonów poszczególnych służb: policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz numeru alarmowego - 112. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję do czynnego udziału w zajęciach poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielali wyczerpujących odpowiedzi.

Na zakończenie tego niezwykle ważnego spotkania uczniowie otrzymali odblaski ufundowane przez sklep "Mrówka" z Mszany Dolnej" oraz Powiat Limanowski.

mgr Rafał Borowiecki

18 września 2015

"Sprzątanie świata 2015" w ZPO w Mszanie Górnej.

W dniach 16 - 18 września 2015r. uczniowie ZPO w Mszanie Górnej wzięli udział w corocznej akcji sprzątania świata. Uczniowie szkoła podstawowej mieli za zadanie uporządkować teren wokół obu budynków zespołu, natomiast klasy gimnazjalne porządkowały tereny wzdłuż drogi, w kierunku do Mszany Dolnej oraz do Lubomierza (łącznie odcinki o długości ok.1,5 km). Słoneczna pogoda sprzyjała prowadzeniu akcji. Łącznie zebrano ok. 10 worków posegregowanych śmieci.

mgr Jarosław Mazur

18 września 2015

W dniach 11 i 14 września 2015r. na ORLIKU przy Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbyły się eliminacje gminne w VI Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP.

Celem organizacji w/ w turnieju jest promowanie wśród dzieci sportowej aktywności i zasad gry fair play, aktywizacja lokalnych społeczności oraz zachęta do wspólnego organizowania różnych działań sportowych na obiektach wybudowanych w ramach projektu "Moje boisko- Orlik 2012".

Turniej był zorganizowany oddzielnie dla drużyn dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych:

10-11 lat (roczniki 2004-2005)
12-13 lat (roczniki 2002-2003)

Klasyfikacje końcowe:

- dziewczęta młodsze - I miejsce UKS "Promyk" Lubomierz
- chłopcy młodsi - I miejsce KS "Raba" Raba Niżna
- dziewczęta starsze - I miejsce KS "Raba" -Raba Niżna
- chłopcy starsi - I miejsce Gimnazjum nr 4 Mszana Górna klasa IA

Nagrodami dla wszystkich zawodniczek i zawodników biorących udział w rozgrywkach była limitowana seria specjalnych, super modnych opasek na rękę FANKLUBU ORLIKA oraz pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w turnieju. Nagrody wręczała Dyrektor ZPO w Mszanie Górnej Pani Marta Skowronek. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

Organizatorem turnieju był animator Orlika Leszek Kamiński . Opiekę medyczną sprawowała Pani Grażyna Wieczorek a sędziami zawodów byli Ireneusz Nalepa i Katarzyna Gucia.

red. Leszek Kamiński

18 września 2015

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 w ZPO Mszana Górna

1 września 2015r. w sali gimnastycznej ZPO w Mszanie Górnej uczniowie, rodzice oraz nauczyciele i pracownicy szkoły uroczyście powitali nowy rok szkolny 2015/2016. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Tomasz Stec. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Marta Skowronek. Powitała uczniów ZPO, ich rodziców oraz nauczycieli. Złożyła wszystkim serdeczne życzenia i wyraziła nadzieję, iż najbliższy rok szkolny będzie dla wszystkich udany i bardzo owocny. Po spotkaniu na sali gimnastycznej uczniowie rozeszli się do klas wraz ze swoimi wychowawcami, gdzie zostały omówione sprawy bieżące dotyczące organizacji roku szkolnego.

mgr Jarosław Mazur

4 września 2015

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

godz.9.00 - Msza Święta na sali gimnastycznej ZPO
godz. 10.00 - wystąpienie Dyrektora ZPO
godz.10.15-11.00 - spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach.

Organizacja dowozu i odwozu uczniów gimnazjum w dn.1 września 2015r.

Dowóz:
Łostówka i Łętowe - godznia: 8:15
Lubomierz Przysłop + Kościół oraz Lubomierz Król. Góra + Mszana G. - godzina 8:40

Odwóz:
Lubomierz, Mszana G.: ok.11.00
Łętowe, Łostówka : ok.11.30

mgr Jarosław Mazur

19 sierpnia 2015