z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Dzieci dokazywały, dorośli rozmawiali, Kościelnioki grali i śpiewali…

30/10/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 602 razy
Babcia przyjechała ze Szczawy, ciocia jest z Krakowa… Byli też mieszkańcy Kasiny Wielkiej, Koniny, Mszany Dolnej, Kasinki Małej, Łętowego, Mszany Górnej, Półrzeczek, Poręby Wielkiej, no i oczywiście Lubomierza, czyli gospodarze wydarzenia.

Zagórzańska Msza św., po 6 miesiącach obecności w Kasinie Wielkiej, na zimę  wróciła do kościoła parafialnego p. w. św.  Józefa Oblubieńca NMP w beskidzko – gorczańskim Lubomierzu.

Pogoda – jak marzenie – wyciągnęła ludzi na górskie, turystyczne szlaki. Widać to było po frekwencji na regionalnej Eucharystii; jednak ci, którzy zdecydowali się spędzić to popołudnie z Zagórzanami, nie żałowali ani chwili. Do malowniczo położonej w Gminie Mszana Dolna wioski prowadzą bowiem drogi zlokalizowane pośród drzew liściastych. Chyba nikomu nie trzeba mówić, jakimi kolorami mienią się o tej porze roku skąpane w słońcu buki, jesiony czy brzozy… Zachwycają też widoki rozciągające się z położonej na wzgórzu świątyni, a góralskie, regionalne ubrania mienią się jeszcze bardziej; jakby słońce przeglądało się w małych, cekinowych lustereczkach…

Te niezwykłej urody okoliczności, w jakich przyszło nam się spotkać w niedzielne popołudnie, zauważył celebrans, O. Marek Kustroń, proboszcz z Lubomierza, nawiązując do nich w swojej homilii i łącząc je z pięknem tradycji miejscowych górali. Urodę dziedzictwa materialnego, wyrażającą się również w przejętych od przodków genach, podkreśliły tą niematerialną kulturą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, Kościelnioki z Olszówki. 

A po Mszy zatrzymaliśmy się, jak zwykle, przed kościołem. Jakże miło było się razem pośmiać, pogadać, nawiązać nowe znajomości… Dowiedzieć się tego i owego. Trzech zagórzańskich gazdów: wspomniany wyżej proboszcz; Józef Nieckula, sołtys Lubomierza i Mirosław Cichorz, Wójt Gminy Mszana Dolna, wykorzystało tę okazję do rozmowy z mieszkańcami regionu. O potrzebach – wiadomo, ale też radościach, planach i ogólnie, o życiu. Etnofashionistki  uzupełniały w tym czasie swoją garderobę o elementy regionalnego ubioru. Z uśmiechem na ustach i wrodzoną cierpliwością zasoby zgromadzone na straganie przeszukiwała dla swoich klientów Paulina z Hafthan Konina. 

Dzieci dokazywały, dorośli rozmawiali, Kościelnioki grali i śpiewali… Ba! Zatrzymaliśmy nawet na chwilę młodzież, a to już nie lada wyczyn! Idylliczne chwile zatrzymaliśmy nie tylko na fotografii, ale przede wszystkim w naszych sercach i wspomnieniach. A kolejne gromadzić będziemy już za miesiąc, 24 listopada. Z kim się wtedy spotkamy? Czas pokaże. Chcielibyśmy z Wami wszystkimi! Zapraszamy!

Magda Polańska